Liptovská Porúbka


Obec Liptovská Porúbka leží v juhovýchodnej časti Liptovskej kotliny pod severnými výbežkami Nízkych Tatier. Je situovaná pri rieke Váh a tiahne sa pozdĺž Porubského potoka južným smerom do doliny. Obec bezprostredne susedí s mestom Liptovský Hrádok, ktoré je najmenšie a najvýchodnejšie z troch centier regiónu Liptova.

Liptovská Porúbka so štatútom obce je samosprávny územný celok spadajúci pod okres Liptovský Mikuláš a pod Žilinský kraj. Ako samostatný celok funguje od roku 1992, kedy sa oddelila od Liptovského Hrádku ako jeho metská časť.

Obec pozostáva z vlastnej kompaktnej obce na južnom brehu Váhu. Táto časť obce je pôvodným starým jadrom obce. Súčasťou obce je miestna časť "Za Váhom", nová časť obce na severnom brehu rieky. K obci patrí aj miestna časť "Šmýkanec", ktorá sa nachádza pri Kráľovej Lehote. Do katastra patrí aj časť zastavaného územia v obci Malužiná. V chotári sa nachádza aj niekoľko rekreačných lokalít: Zraz, Fišiarka, Brtkovica a Michalovo.

Okolie obce ponúka domácim aj návštevníkom množstvo prírodných krás. Väčšina katastra patrí do územia Národného parku Nízke Tatry a do jeho ochranného pásma. Najcennejšou časťou chotára sú maloplošné chránené územia, a to Národná prírodná rezervácia Ohnište a Národná prírodná pamiatka Mašiansky balvan.

 

Základné údaje:

Kraj: Žilinský
Región: Liptov
Okres: Liptovský Mikuláš
PSČ: 03301 (Liptovský Hrádok)
Rozloha katastrálneho územia: 42,22 km2
Rozloha zastavaného územia: 60 ha
Nadmorská výška: 658 m n. m.

počet obyvateľov 1300

 

Spojenie:

cesta I. triedy E18: 1,2 km - Liptovský Hrádok;
diaľnica D1: 2 km - Liptovský Peter;
autobus, vlak: 1,2 km - Liptovský Hrádok;
letisko: 52 km - Poprad.

 

Obec je členom združení slovenských obcí a miest:
ZDRUŽENIE MIEST A OBCÍ SLOVENSKA
ZDRUŽENIE MIEST A OBCÍ LIPTOVA

MIKROREGIÓN HORNÝ LIPTOV

MIKROREGIÓN POD POLUDNICOU

MIESTNA AKČNÁ SKUPINA HORNÝ LIPTOVobec

 

Viac obrázkov Liptovskej Porúbky nájdete v galérii.

Doplnkové informácie