Záhradkárska sezóna sa rozbieha: 5 prírodných „pesticídov“ na ničenie škodcov

Záhradkárska sezóna sa rozbieha: 5 prírodných „pesticídov“ na ničenie škodcov

Máte v záhrade problémy so škodcami na kvetoch, no chceli by ste sa vyhnúť umelým chemickým pesticídom? Vyskúšajte prírodné, ktoré si môžete pripraviť veľmi jednoducho aj doma.

Prírodný prípravok z cesnaku

Cesnak sa môže pochváliť antibakteriálnymi, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami, ktoré sú prospešné pre ľudí. Práve kvôli týmto vlastnostiam môže byť užitočný a účinný aj pri potláčaní škodcov na kvetoch. Z cesnaku môžeme vyrobiť silný prírodný pesticíd. Na to budete potrebovať päť strúčikov cesnaku, vodu a prostriedok na umývanie riadu. Cesnak olúpte a rozomeľte. Zmiešajte s približne 500 ml vody. Zmes nechajte cez noc odstáť. Na ďalší deň pridajte trochu prostriedku na riad a preceďte. Tekutinu nalejte do rozprašovača. Kvetiny postriekajte raz až dvakrát týždenne.

Prírodný pesticíd z epsomskej soli

Tento prípravok môžete rozsypať okolo infikovanej rastliny, alebo s ňou postriekať kvety. Na väčší kvetinový záhon budete potrebovať približne 20 litrov vody a päť šálok epsom soli, ktoré zmiešate s vodou. Zmes by mala byť špeciálne účinná pri odháňaní slimákov a chrobákov.

Prípravok z oleja

Účinný insekticídny sprej možno vyrobiť z dvoch veľmi jednoduchých zložiek: mydla a oleja. Olejový sprej pôsobí tak, že obklopuje a udusí hmyz, ako sú napríklad vošky a roztoče. Zmiešajte šálku rastlinného oleja s jednou štvrtinou šálky tekutého mydla a dobre pretrepte. Na kvety zmiešajte jednu polievkovú lyžicu pripravenej tekutiny s tromi šálkami vody. Používajte raz týždenne.

Prípravok z papriky

Tento paprikový prípravok by mal najmä odpudzovať chrobáky. Ako sa pripravuje? Do mixéra nalejte hrsť sušených paprík a rozomeľte ich na prášok. Dávajte si pozor na kožu alebo oči (veľmi páli pri kontakte s telom). Prášok potom rozsypte okolo záhradných rastlín. Mal by odpudzovať mravce a biely hmyz. Na zvýšenie účinnosti môžete pridať ešte trochu oleja.

Prípravok z citrusov

Jednoduchý citrusový sprej je účinný pri likvidácii vošiek a niektorých ďalších škodcov. Pripravte ho tak, že najprv nastrúhate kôru jedného citróna a prelejete ju pol litrom vriacej vody. Nechajte zmes cez noc namáčať, potom preceďte cez plátenú utierku alebo jemné sitko. Zmes nalejte do rozprašovača a postriekajte vrcholy a spodné časti listov postihnutých rastlín. Zmes musí prísť do kontaktu s hmyzom, ak sa ho chcete zbaviť.

 

Zdroj textu: mojaleta.si, Zdroj fotiek: pexels.com

Redakcia Avatar