Máte vysoký krvný tlak? Tieto 4 nápoje vám ho pomôžu dostať na normálnu hodnotu

Máte vysoký krvný tlak? Tieto 4 nápoje vám ho pomôžu dostať na normálnu hodnotu

Žiaľ, vysoký krvný tlak je bežné ochorenie, ktoré sa dlho neprejavuje a problém sa ukáže až vtedy, keď sa vyskytne nejaká závažná komplikácia. Samotná životospráva, správna výživa a pravidelný pohyb krvný tlak neznižujú, ale je veľmi dôležité venovať im pozornosť. V článku si ukážeme štyri nápoje, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) sa nenazýva „tichým zabijakom“: nespôsobuje príznaky a zvyčajne iba výsledok merania upozorní na to, že môže nastať problém.

 

Prečo sa rozvíja hypertenzia?

Vo väčšine prípadov sa prejavuje v starobe. Presná príčina je však vo veľkom percente prípadov neznáma. Lekári sa domnievajú, že ide o reakciu na neustály stres. Túto teóriu podporuje pozorovanie, že počet mladých pacientov neustále narastá.

 

Liečba vysokého krvného tlaku

Ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri vysokom krvnom tlaku platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba už rozvinutého ochorenia. Zníženie spotreby soli, minimalizácia konzumácie alkoholu, nefajčenie, udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti, pravidelné cvičenie a osvojenie si techník zvládania stresu môže pomôcť zabrániť rozvoju ochorenia. Liekov na liečbu vysokého krvného tlaku je veľa, lekár vždy individuálne určí, kedy a ktorý typ je účinný. To si vyžaduje nepretržitú kontrolu.

 

Odporúčané nápoje ak máte vysoký krvný tlak

Neexistuje nápoj, ktorý by dokázal odstrániť vysoký krvný tlak! Sú však také, ktoré chránia zdravie kardiovaskulárneho systému a tým dokážu znížiť vysoký krvný tlak.

Cviklová šťava

Vďaka protizápalovému účinku môžu dusičnany v ňom pomáhať znižovať krvný tlak podporou rozširovania ciev.

Pomarančová šťava

Obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorý môže pomôcť kompenzovať zvýšenú hladinu sodíka v dôsledku veľkého množstva soli. Posilňuje tiež imunitný systém. Alternatívou k pomarančovému džúsu by mohol byť džús z granátového jablka alebo mrkvový džús aj kvôli obsahu draslíka. Pre tých, ktorí trpia zlyhaním obličiek je však dôležité sa o tom poradiť s lekárom, pretože obličky nedokážu draslík správne spracovať.

Nízkotučné mlieko

Vďaka draslíku, fosforu, vápniku a vitamínu D, ktoré obsahuje, môže pomôcť zlepšiť hladinu krvného tlaku.

Ibištekový čaj

Vďaka rastlinným zlúčeninám dokáže zmierniť zápaly v tele a pomôcť udržať pružnosť ciev. Dobrou voľbou môže byť aj harmančekový čaj.

 

Zdroj textu: mindmegette.hu, zdroj foto: pexels.com

Redakcia Avatar