Plánujete kúpu záhradnej sauny? Toto by ste mali vedieť predtým, než urobíte rozhodnutie.

Plánujete kúpu záhradnej sauny? Toto by ste mali vedieť predtým, než urobíte rozhodnutie.

Sen o saune nemusí zostať len v rámci kúpeľov alebo fitnes klubov. Záhradná sauna je odpoveďou pre tých, ktorí si chcú vytvoriť vlastnú relaxačnú zónu priamo u seba doma. Čo by ste mali vedieť o vonkajšej saune?

 

Záhradná sauna na vlastnom pozemku – prečo je to dobrá voľba?

Pre milovníkov relaxu a zástancov prirodzených spôsobov starostlivosti o zdravie je záhradná sauna splneným snov. Čím sa líši od tých, ktoré môžeme nájsť v kúpeľoch? Záhradná sauna, nazývaná tiež vonkajšia sauna, je špeciálna stavba umiestnená v súkromnej záhrade alebo dvore. Funguje na princípe ohrevu vzduchu pomocou pece na teplotu približne 70-100 °C, ktorá potom priamo prenáša teplo na telo. Obvykle je vlhkosť v saune nízka, čo podporuje intenzívne potenie. Hlavnou výhodou, ktorú prináša záhradná sauna, je možnosť vytvorenia osobnej relaxačnej zóny. Sauna prináša zdravotné výhody. Jej pravidelné používanie môže zlepšiť krvný obeh, znižovať stres, pomáhať pri čistení kože od toxínov a podporovať imunitný systém. Je to ideálne riešenie pre ľudí, ktorí si cenia súkromie a chcú ťažiť z výhod sauny bez potreby opustiť vlastný pozemok.

 

Existuje niekoľko typov záhradných sáun, z ktorých každá ponúka mierne odlišný zážitok zo saunovania:

Fínska sauna – tradičný typ sauny, zvyčajne vyrobený z dreva, s vyhrievaným vnútrom pomocou pece na drevo alebo kamene. Fínske sauny sa vyznačujú vysokou teplotou, obvykle v rozsahu 70-100°C, a nízkou vlhkosťou.

Ruská sauna – sauna s vyššou vlhkosťou ako fínske sauny, kde sa používa mokrá para na vykurovanie miestnosti. Teplota môže byť podobná ako vo fínskej saune, ale vlhkosť je vyššia, čo môže meniť pocit tepla.

Infrasauna – využíva infračervené lúče na ohrev tela bez ohrevu okolia. Teplota je nižšia ako v tradičných saunách (zvyčajne medzi 40 a 60°C), ale používa sa inak, pretože teplo preniká priamo do tela.

Parné sauny – fungujú na podobnom princípe ako parné kúpele, kde vysoká vlhkosť a teplo pomáhajú pri relaxácii a čistení pokožky. V parnej saune sa teplota môže pohybovať od 43 do 47 °C so 100 % vlhkosťou.

Mobilné sauny – prenosné konštrukcie, ktoré je možné ľahko presunúť z jedného miesta na druhé. Často sú to menšie sauny, ktoré možno umiestniť do záhrady alebo na pozemok.

Existujú aj ďalšie typy sáun, ako napríklad sudová záhradná sauna s unikátnym tvarom alebo záhradná sauna s sprchou. Voľba závisí od osobných preferencií týkajúcich sa teploty, vlhkosti, pohodlia, ako aj finančných prostriedkov.

Možnosťou je aj svojpomocná stavba sauny. Kľúčové je vybrať miesto, ktoré bude ľahko prístupné. Potom je potrebné začať s výstavbou základov a následne postaviť steny a strechu z kvalitného dreva. Dôležitá je najmä vhodná termoizolácia stien.

Ďalším krokom je inštalácia kachlí, alebo ohrievačov. Potom je možné začať s dokončovaním interiéru drevenými materiálmi, montážou lavíc, osvetlenia a ďalších prvkov. Je dôležité dbať na príjemné aranžovanie interiéru, pretože to ovplyvní relaxáciu a zážitky počas saunovania.

Stávka na istotu je využiť hotové projekty záhradných sáun alebo si preštudovať profesionálnych sprievodcov, aby ste sa postarali o každý detail. Čo sa týka nákladov na záhradnú saunu, musíte počítať s určitými výdavkami. Náklady sa môžu líšiť v závislosti od zvoleného typu, materiálov a ďalších funkcií. Zahŕňajú nákup sauny, jej inštaláciu a náklady spojené s prispôsobením miesta v záhrade, a v budúcnosti tiež prípadné opravy. Napriek tomu je vhodné pozerať sa na tieto výdavky ako na investíciu do zdravia a pohodlia, ktoré môžu prinášať výhody po mnoho rokov. Dodatočnou výhodou je, že prevádzkové náklady na saunu sú relatívne nízke.

 

Zdroj textu: jaktorobic.pl, zdroj foto: pixabay.com

Redakcia Avatar