Päť účinných spôsobov, ako prekonať alergie a vychutnať si jar

Päť účinných spôsobov, ako prekonať alergie a vychutnať si jar

Prečo sa na jar mnohí netešia? Aj keď je krásna, prináša so sebou množstvo nepríjemných hostí: kýchanie, slzenie očí a výtok z nosa. Avšak strategickým prístupom je možné výrazne zmierniť vplyv týchto symptómov. Tu je päť účinných spôsobov, ako prekonať jarné alergie a vychutnať si sezónu v plnej miere.

Nie je potrebné, aby vás jarné alergie obmedzovali. Ak prijmete opatrenia na zvládnutie vystavenia alergénom a nájdete správnu kombináciu prevencie a liečby, môžete výrazne znížiť svoje symptómy a znova si užívať jar. Nezabudnite, že nejde len o to prežiť túto sezónu, ale o to, aby ste si mohli toto krásne obdobie naplno vychutnať.

1. Obmedzte čas strávený vonku

Sledujte množstvo peľu vo vašej oblasti. Mnoho webových stránok a aplikácií pre počasie poskytuje denné aktualizácie. V dňoch, keď je množstvo peľu mimoriadne vysoké, snažte sa zostať vonku čo najmenej. Ak musíte ísť von, nezabudnite, že množstvo peľu je obvykle najväčšie skoro ráno a neskoro popoludní. Naplánujte si svoje aktivity na časy, keď sú hladiny peľu nižšie. Môže byť lákavé otvoriť okná, aby sa do bytu dostal čerstvý jarný vzduch, ale tým si môžete do domu pustiť aj peľ. V týchto dňoch majte preto čo najviac zatvorené okná. Že to je obmedzujúce? Možno áno, ale pomôže vám to ostať v kondícii nasledujúce dni, keď už situácia bude kľudnejšia.

2. Užívajte lieky proti alergii

Predtým, než sa začne alergická sezóna v plnej sile, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý liek proti alergii je pre vás najlepší. Začnite užívať liek proti alergii dva až tri týždne predtým, než začnete pociťovať symptómy. To môže pomôcť vášmu telu stať sa odolnejším voči účinkom peľu. Užívajte svoje lieky podľa pokynov, každý deň v rovnakom čase, aby ste udržali konzistentnú úroveň ochrany pred symptómami.

3. Chráňte sa všetkými možnými prostriedkami

Keď idete von, najmä v dňoch s vysokým množstvom peľu, uvažujte o nosení slnečných okuliarov na ochranu očí a klobúka, aby sa peľ nedostal do vlasov. Peľ sa môže po celý deň hromadiť na vašej koži a vlasoch, preto je odporúčané sprchovať sa večer. Sprchovanie pred spaním môže pomôcť odstrániť nadbytočné alergény a zabrániť ich šíreniu na posteľnú bielizeň. Podobne môže pomôcť aj zmena oblečenia po príchode dovnútra. Znížite tým množstvo peľu, ktoré vnesiete do svojho životného prostredia.

4. Zabezpečte si prirodzenú úľavu

Používanie fyziologickej soli na vyplachovanie nosných dýchacích ciest môže byť účinný spôsob, ako uľaviť od upchatého nosa a odstrániť peľ. Pitie veľkého množstva tekutín môže pomôcť zriediť hlien, uľahčiť jeho odstránenie problémy s upchatým nosom. Niektorí ľudia nachádzajú úľavu pomocou prírodných doplnkov stravy, ako je kvercetín (quercetin), rebríček a spirulina. Pred začatím užívania akéhokoľvek nového doplnku sa však poraďte so svojím lekárom.

5. Vyčistite si dom

Investujte do kvalitného čističa vzduchu s HEPA filtrom na odstránenie peľu, prachu a ďalších alergénov z vzduchu vo vašom dome. Pravidelne upratujte a vysávajte svoj dom, aby ste odstránili alergény. Zvlášť účinné môže byť použitie vysávača s HEPA filtrom. Aj keď izbové rastliny môžu ozdobiť váš priestor a zlepšiť kvalitu vzduchu, niektoré môžu aj živoriť plesňami a peľom.

 

Zdroj textu: Redakcia

Redakcia Avatar