Domáce recepty na žiarivo biele záclony ako nové

Domáce recepty na žiarivo biele záclony ako nové

Domáce triky na vybielenie záclon na jar

Existuje mnoho účinných spôsobov na vybielenie záclon. My odporúčame domáce triky, ktoré vrátia vášmu zažltnutému a zosivenému okennému dekoru jeho snehobiely lesk.

Vybielenie záclon s použitím kuchynskej soli a octu

Kuchynská soľ a ocot sú overené prostriedky na bielenie záclon. Pred začatím procesu bielenia najprv vyperte záclony štandardným spôsobom. Potom pripravte bieliaci roztok, a to rozpustením približne 120 gramov soli (7 polievkových lyžíc) alebo 1/4 pohára octu v 5 litroch teplej vody. Do roztoku ponorte záclony na približne 3 hodiny. Po tomto čase záclony opláchnite a budú žiariť ako nové.

Citrón – prírodný a účinný bieliaci prostriedok

Približne 120 ml citrónovej šťavy zmiešajte v miske s 5 litrami teplej vody. V pripravenom roztoku ponorte záclony na maximálne 2 hodiny, a po tomto čase dôkladne opláchnite látku. Ďalej záclony ručne alebo v práčke vyperte pri maximálnej teplote 40°C.

Pomôžu vaječné škrupiny obnoviť bielu farbu záclon?

Starý babičkin spôsob bielenia záclon je vypranie ich v práčke so škrupinami vajec a štandardným práškom na pranie. Rozdrvte škrupiny z 3 vajec a umiestnite ich do bavlneného alebo ľanového vrecka. Vrecko musíte dôkladne zaviazať, aby počas prania škrupiny nevyliezli von a nepoškodili bubon. Ak sú záclony znečistené alebo veľmi zosivnené, môžete na pranie použiť niekoľko takýchto vreciek so škrupinami.

Bieliaci prostriedok z prášku na pečenie

Tento prostriedok sa najviac osvedčil, keď chceme vybieliť záclony ušité z jemných tkanín (čipky, voály alebo tul). Pripravte roztok z 5 litrov teplej vody a bežného balenia prášku do pečenia. Záclony ponorte do pripraveného roztoku na približne 2-3 hodiny, a potom ich tradične vyperte.

Jedlá sóda – overený prostriedok na snehobiele záclony

Vybielenie zácloniek s použitím sódy je tiež starý spôsob na účinné osvieženie záclon. Namáčame do roztoku pripraveného z 5 litrov vody a 500 gramov sódy. Po niekoľkých hodinách stačí vyprať záclony ručne alebo v práčke. Iným a rýchlejším spôsobom na vybielenie zácloniek pomocou sódy je pridanie do dávkovača prášku na pranie, ktorý je umiestnený v práčke, a spustenie štandardného programu prania.

Získať späť bielu farbu záclon pomocou aspirínu

Aspirín je jeden z najpopulárnejších liekov dostupných bez lekárskeho predpisu. Obsiahnutá kyselina acetylsalicylová má bieliace a odškvrňujúce vlastnosti. Stačí rozpustiť niekoľko tabliet aspirínu v miske s teplou vodou a ponoriť do nej na celú noc záclony. Ráno ich treba presunúť do práčky, pridať ďalších niekoľko tabliet lieku a spustiť cyklus prania. Konečný výsledok nás môže milo prekvapiť, pretože vyprané záclony získajú svoju bielu farbu.

Ako sušiť a skladovať záclony?

Veľmi dôležité je, aby sme vyprané záclony sušili vo vzpriamenej polohe. Najlepšie je zavesiť ich na okno hneď po vybratí z bubna sušičky. Takýto spôsob sušenia nám zaručí, že záclony nebudú zmačkané. Nikdy nesušte jemné záclony v sušičke, pretože stratia svoju snehobielu farbu a poškodia sa.

Ak chceme, aby nevyužívané záclony zostali dlho snehobiele, je nevyhnutné ich uchovávať uzavreté v skrini a ďaleko od slnečného svetla.

kondela.sk

 

Zdroj textu: redakcia, zdroj foto: freepik.com

Redakcia Avatar