Čo robiť, ak sa na rastlinách objaví pleseň?

Čo robiť, ak sa na rastlinách objaví pleseň?

Nezáleží na tom, či máte vlastnú záhradu alebo len niekoľko izbových rastlín, o ktoré sa staráte, vždy existuje možnosť, že vaše rastliny napadne nejaká choroba. Jedným z nepríjemných javov pri pestovaní živých rastlín doma je aj vznik bielej plesne, ktorá sa zvyčajne objavuje na začiatku stonky alebo v zemi, niekedy však aj vyššie na rastline. Mnohí sa pri pohľade na pleseň vyľakajú a najradšej by vyhodili celú rastlinu, hoci biela pleseň je väčšinou úplne neškodná. Existuje viacero spôsobov, ako s ňou jednoducho zatočiť a zároveň udržať rastliny nepoškodené.

Prečo vzniká pleseň na rastlinách alebo v zemi?

Príčina vzniku bielej plesne na rastlinách sa zvyčajne skrýva vo vysokej vlhkosti a zlom vetraní. Ak rastliny príliš zalejete alebo sa nestaráte o primeraný prietok vzduchu, vytvoria sa podmienky, ktoré sú veľmi vhodné pre rozvoj bielej plesne. Aj nedostatok slnečného svetla je faktor, ktorý môže zvyšovať možnosti vzniku plesne, preto sa biela pleseň často objavuje práve u izbových rastlín.

Ako sa zbaviť plesne?

Plesne na rastlinách sa môžete zbaviť aj prirodzenými spôsobmi, pričom rozhodne nie je potrebné vyhodiť rastlinu. Ak ide o jedlú rastlinu, pravdepodobne ju budete môcť stále konzumovať, keď sa zbavíte plesne.

Použite ocot

Ocot je známy prostriedok na odstraňovanie plesní. Zmiešajte dve polievkové lyžice jablčného octu s polovicou pohára vody a touto zmesou postriekajte listy rastliny a zem. Postup opakujte každý deň, kým stopy plesne úplne nezmiznú.

Pomôžte si s korením

Aj korenie má vlastnosti, ktoré prispievajú k ničeniu plesní a dokonca bránia ich opätovnému vzniku. Môžete použiť škoricu v prášku, ktorú bežne používate v kuchyni. Na hlinu vysypte trochu prášku a nechajte ho pôsobiť. Škorica nielen ničí plesne, ale môže tiež pomôcť hojiť prípadné poškodenia rastlín a zlepšuje ich rast a zdravie.

Myslite na prevenciu

Najlepšou ochranou pred vznikom plesní je samozrejme primeraná prevencia. Dbajte na optimálny prísun vody rastlinám – neprelievajte ich a nedovoľte, aby vyschli. Skúste pravidelne vetrať interiéry a dbajte na to, aby ste nemali v miestnosti príliš veľa vlhkosti. Prevenciu môžete tiež realizovať organickými antifungicídmi, ako sú škorica, sóda bikarbóna alebo ocot.

 

Zdroj textu: Redakcia, Zdroj obrázkov: freepik.com

Redakcia Avatar